Yatakta Kılıfın Önemi

Yatak fitili; yatak şeridi, kenar fitili veya kenar kapama fitili olarak da adlandırılan bir dar dokuma şerittir. Çıkarılabilir kılıfı olmayan ve sabit bir kaplama ile üretilen yatakların tamamı kenar fitilleri ile üretilir.

Aslında kenarlarında yatak fitilleri ile üretilen çıkarılabilir kılıflı yataklar da vardır, fakat kılıflı yatakların çoğu genellikle yatak fitili içermez. Dar dokuma veya çözgülü örme tekniği ile üretilen bu dar kumaşlar, yatak sektöründe “kenar kapama” adı verilen üretim prosesinde kullanılır. Yatağın yan kenarları ile üst ve alt yüzeyindeki kapitoneli kumaşlar kenar kapama işlemi ile birbirine sabitlenir. Bu dikiş işlemi genellikle yatak üretimindeki son aşamadır.

Modern bir yatağın görünümüne güzellik katan dar dokuma şeritler, yatağa bir tarz katan aksesuarlar haline geldi ve “yatağın mücevheri” olarak anılıp ilgi görmeye başladı. Günümüzde yatak kenarlarında 3D spacer kumaşlar ile yatak kumaşının birleşim yerlerinde dekoratif amaçlı olarak, yatağın üst yüzeyinde logolu köşe etiketi olarak veya yatak kulpu olarak kullanılıyor. Son dönemde yatak üretimindeki fonksiyonel kullanımı hala önemli fakat dekoratif amaçlı kullanımı ön plana çıkmaya başladı.

Yatak fitilleri artık farklı kumaş konstrüksiyonları ve sonlandırma işlemleri ile o kadar çok farklı desenlerde, genişliklerde ve renklerde üretiliyor ki.  Aslında üreticiler “şerit” veya “fitil” yerine “dar kumaş” terimini tercih ediyor.

Çıkarılabilir kılıfı olan Visco, Lateks gibi sünger yatakların popüler hale gelmesi ile birlikte yatak fitiline olan talep azalmaya başladı. Çünkü çıkarılabilir, fermuarlı kılıflar olduğundan dikiş bu fonksiyonelliğini engelliyor. Bu dönemde, kapama yatakların çoğunda kullanılan dikiş işlemi ile üretilen fitiller, şeritler, kulplar ve etiketler ile süslenmiş yataklar daha çok makyaj içerikli kullanılan dekoratif işlevli malzemelerdir. Kılıfları çıkabilen, fermuarlı steril yatak kılıfları, görsel olarak çok gösterişli görünmese de sağlık ve konfor açısından çok faydalıdır.  Abartılı görseller ile  süslenen yataklar yerine, içeriği ve reçetesi dolgun sağlıklı yatakları tercih etmeniz her zaman daha rahat uyumanızı sağlıyacaktır.